Nemáte-li velké zkušenosti, pěstujte ovocné keře
Pro začínající zahrádkaře jsou ideální volbou ovocné keře, jejichž pěstování je velmi jednoduché a těšit se můžete na chutné a zdravé bobule. Zasaďte tedy ostružiník maliník, ostružiník křovitý, srstku angrešt anebo rybíz. Všechny tyto keře v podstatě vyžadují pouze dostatečnou závlahu. Jejich plody lze navíc použít do mnoha receptů, případně lze toto ovoce jednoduše zavařit. Jako lahodný zdroj zdraví prospěných látek (např. antioxidantů) vám tedy mohou sloužit dlouhodobě.
Ovoce je všeobecně známé pro vysoké množství jednoduchých sacharidů (především fruktózy). Na jednu stranu byste tedy plodiny z keřů neměli konzumovat ve velkém množství, na druhou stranu se jedná o přirozený zdroj energie, který je mnohem zdravější než rafinované cukry. Ty jsou přitom v západní stravě zcela běžné a rozhodně nám neprospívají. Budete-li tedy sklizené ovoce používat do receptů, využijte raději lepší sladila (stévii, agávový či javorový sirup apod.).
Jabloně a hrušně jako česká klasika
Tyto stromy vám přinesou asi nejvíce užitku, proto jsou na našich zahradách pěstovány asi nejčastěji, což platí především pro jabloně, které jsou ovšem velmi náročné na vláhu. Hrušní naopak v posledních letech ubývá, mj. proto, že jsou často napadány houbovou chorobou známou jako rez hrušňová. Při pěstování tedy buďte v tomto směru obezřetní. Oba druhy jsou každopádně lahodné a zároveň obsahují vitamíny, minerály i vlákninu. Hrušky tedy např. pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, jablka zase mohou pomoci se shazováním přebytečných kilogramů.
K pěstování jsou vhodné také peckoviny
Třešeň, višeň, švestka… Další ovoce, které existuje v mnoha odrůdách a v našich podmínkách se stromům, na nichž vyrůstají, velmi daří. Všechny se přitom řadí mezi tzv. peckoviny, neboť jejich plody (peckovice) obsahují pecku. Na druhou stranu musíme doplnit, že ne všechny druhy ovoce plodící peckovice lze řadit mezi peckoviny, což ale na tomto místě nehraje příliš velkou roli.
Do této skupiny patří i meruňky, broskve a nektarinky, kterým se u nás může rovněž dařit velmi dobře, ale spíše v nižších nadmořských výškách. Broskve jsou přitom na podmínky nejchoulostivější. Mezi peckoviny ale patří třeba i mandloň, jejíž konzumované části (jádra pecky zvané mandle) nejsou ve skutečnosti ořechy. V každém případě lze opět zmínit kladný vliv na naše zdraví. Tak například broskve, švestky či nektarinky mohou chránit proti cukrovce nebo srdečním chorobám.
Vyzkoušet můžete i méně pěstované druhy ovoce
Mezi ideálním ovocem pro pěstování na zahrádce je možné uvést i některé méně pěstované druhy. Za příklad může dobře posloužit rakytník, jak se nazývá peckovice rakytníku řešetlákového. Tato opadavá dřevina je velicepřizpůsobivá, takže dobře snáší prakticky jakékoli podmínky. Plody navíc obsahují opravdu velké množství vitamínu C, jenž mj. patří mezi silné antioxidanty. Dokonce je v nich tento vitamín obsažen v desetkrát větším množství než třeba v pomerančích!
Na zahradě si lze vypěstovat rovněž aronii (temnoplodec). Jedná se o tři druhy keřů (vracíme se tedy opět na začátek), jež jsou vzdáleně příbuzné např. hrušním. Jejich plody bývají pro černé zbarvení nazývány černý jeřáb. Známy jsou pro vysoký obsah ceněných látek (např. vitamíny či třísloviny), díky nimž působí kladně na imunitu či kardiovaskulární choroby. A doplňme, že je aronie považována i za okrasný prvek zahrady. Pěstováním ovoce proto nemusíte získat pouze chutné a zdravé plody, ale také vizuálně zajímavé stromy a keře.