Eko/bio zahrádka je holistickým systémem
Eko či bio zahrádka je místo, na kterém je vše postaveno na přirozených procesech, do nichž člověk nezasahuje více, než nezbytně musí. Ohledy je nutné brát nejen na samotnou úrodu, ale také na další rostliny a živočichy. Ač se to může zdát podivné, ve skutečnosti nejde o zase takový problém. Ve skutečnosti je dokonce možné, aby rostliny, živočichové i člověk spolupracovali. Eko/bio zahrádka je zkrátka holistický systém, ve které souvisí vše se vším.
Enormně záleží na biodiverzitě
Zahrádka by měla být co nejrozmanitější, protože pak bude celý potravinový řetězec fungovat na přirozených základech. Jednotlivé rostliny byste tedy neměli vysazovat odděleně, ale vytvořte „mix“. Ideálně kombinujte rostliny tak, aby zahrádka fungovala jako funkční ekosystém. Některé rostliny např. přitahují určité druhy hmyzu, jiné odpuzují škůdce. Zkoušejte tedy různé kombinace.
Chemická hnojiva a postřiky ne! Je to vůbec nutné?
Zahrádkáři se často snaží zbavit toho, čemu člověk říká „plevel“. Ve skutečnosti se jedná o ochranu nekvalitní půdy před erozí, ke které mj. dochází i častým narušováním, a to včetně okopávání a rytí. Vždy proto narušte jen takovou část půdy, kterou již brzy osázíte, a navíc doporučujeme využít mulčování. Především posekaná tráva či listí jsou účinnou ochranou před erozí.
A co tzv. „škůdci“? Tito živočichové jsou opět indikátorem nekvalitní půdy. Rostou-li rostliny ve zdravé půdě, mají vysokou imunitu a útokům odolají lépe. I nežádoucích živočichů se lze navíc zbavit přirozeně, třeba za pomoci jiných živočichů. Nezbavujte se proto např. ježků, kteří milují hmyz včetně různých brouků. U postřiků sice existují ekologické varianty, ale ty často nejsou vůbec potřeba.
Buďte šetrní a recyklujte o sto šest
Není možné si vytvořit eko/bio zahradu a zároveň nedbat na celkové životní prostředí. Neměli byste proto např. plýtvat vodou. Ideální je zachytávat dešťovou vodu a vlhkost v zemi pomáhá udržet již zmíněný mulč. Vhodné je rovněž recyklovat, takže veškerý organický a biologicky rozložitelný odpad ze zahrady či kuchyně házejte na kompost, jenž bude při použití na zahrádce zvyšovat kvalitu půdy.
Lze mít na eko/bio zahradě kvalitní a velkou úrodu?
Samozřejmě ano. Pouze to chce nějaký čas. Než vytvoříte fungující ekosystém, bude to nějakou dobu trvat. Zpočátku zřejmě nebude úroda nijak velká, ale budete-li postupovat správně, postupem času se to změní. „Plevel“ a „škůdci“ vám v prvních letech mohou dělat potíže, ale časem lze jejich výskyt omezit a navíc se stanou součástí holistického ekosystému, jejž se vám podaří vybudovat.