Pravidelná zálivka jako základ boje se suchem
V létě sužují rostliny na zahradě extrémní sucha, obzvlášť v posledních letech. Opravdu důležitá je proto pravidelná zálivka. Minimálně záhony byste měli zalévat každý den, a to ideálně ráno či večer, tedy v době, kdy nepanují největší horka. Slunce pak totiž nemůže rostliny popálit. K zalévání sice můžete použít jakoukoli vodu, ovšem ideální je voda dešťová. Stačí si pořídit vhodné nádoby, do kterých je zachytávána. Po této počáteční investici budete mít vodu k zalévání zcela zdarma, navíc bude měkká, bez chlóru a odstátá, takže rostlinám nezpůsobí teplotní šok.
Doporučujeme: stromy a keře není nutné zalévat tak často, ale závlaha by měla být o to intenzivnější.
Mezi podstatné kroky patří i mulčování
Mulčování je metoda, která spočívá v obsypání či pokrytí (především) záhonů přírodním materiálem, jimž může být posekaná tráva, listí či štěpka (vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevných materiálů). Mulčování přitom patří mezi nejefektivnější způsoby, jak udržet v půdě vlhkost. Voda se do půdy nejen vsákne, ale mulč také zabraňuje jejímu vypařování. Navíc pomáhá proti půdní erozi, chrání kořeny rostlin před horkem (a v zimě před mrazem) a po zetlení obohacuje půdou o organické látky. Doplňme, že mulč by měl mít výšku zhruba 5 až 10 cm.
Půda musí být také dostatečně vyživovaná
Pokud budu půda na záhonech disponovat dostatečnou výživou, nebude potřebovat tolik vlhkosti zvenčí. K lepší výživě přitom přispívá nejen mulčování, resp. tlející materiály, jež jsou jeho důsledkem, ale také další kroky. Můžete kupříkladu použít univerzální či speciální hnojiva, častěji bývá ovšem doporučován kompost, který dodává půdě velké množství živin. V záhonech by také měly být v dostatečném množství přítomny žížaly, jež půdu provzdušňují a navíc svou aktivitou přeměňují organickou hmotu na živiny.
Další praktické rady, jak na zahrádce bojovat se suchem
- Proti suchu lze bojovat už při samotné výsadbě. Zasadíte-li suchomilné rostliny na suchá místa a vlhkomilné rostliny na místa vlhčí, předejdete zbytečným potížím.
- Se suchem můžete bojovat i větší rozmanitostí rostlin. Taková zahrada totiž lépe odolává klimatickým výkyvům. Větší pestrost druhů by přitom měla být i na travnatých plochách.
- Kromě toho, že můžete půdu pokrýt mulčem, využít lze také plevel. Toho se sice průběžně zbavujte, ale některý nechte růst, protože bude fungovat jako vhodný pokryv.
Tip na závěr: při dlouhodobých suchách byste měli šetřit vodou. Přehnané zalévání totiž bude plýtváním. Využít můžete např. tzv. kapkovou závlahu, při níž je potřeba menší množství vody.