Kolik stojí nářadí na zahradu?
Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď. Záleží na tom, jak velkou a variabilní zahradu máte, přičemž velkou roli hraje i skutečnost, zda jste spíše hobby zahrádkář, anebo budete nářadí používat dennodenně pro náročné práce. Ceny výrobků se potom mohou výrazně lišit.
Pokud máte velký pozemek a na něm rozličné stromy, keře a rozlehlé záhony s mnoha zástupci rostlinné říše, asi už se neobejdete bez zahradní techniky. Koneckonců okopávat menší zahrádku motykou je něco jiného, než se s ní pustit do stejné aktivity na rozlehlém poli. Nakonec byste totiž mohli litovat toho, že jste chtěli na prvním místě ušetřit.
Nářadí pro běžnou péči o zahradu seženete za několik set korun v hobbymarketech. Nejedná se přitom většinou o nějakou druhořadou kvalitu, která se do týdne rozbije. Jen se zkrátka nehodí na náročnější každodenní práce. Právě pro ně může stát vhodné nářadí i několik tisíc.
Jaké nářadí koupit na zahradu jako základ?
Při péči o zahrádku se určitě neobejdete bez hrábí. Měli byste přitom vlastnit jak železné (k úpravě záhonů), tak dřevěné či plastové (k hrabání posekané trávy nebo listí z trávníku). Zajímavé jsou rovněž tzv. vertikutační hrábě s kolečky, tedy manuální a levnější náhrada vertikulátoru.
Práce na záhoncích se většinou neobejde bez rýče (pro rytí těžších půd existují varianty se špičkou), stejně jako bez motyky, motyčky či menší sázecí lopatky. Hodit se pak budou i vidle, a to buď špičaté (např. pro rozhazování hnoje), anebo rycí. Uplatnění navíc jistě naleznete i pro lopatu.
Pro péči o dřeviny na zahradě si určitě pořiďte štípací nůžky (ruční či pákové), ruční pily, případně sekeru ke štípání dřeva. Pro sečení menších trávníků je vhodná i kosa a samozřejmě také kolečko, na kterém můžete (nejen) posekanou trávu ihned odvážet na kompost či další předem určená místa. Štípací nůžky a kosu lze nahradit křovinořezem či sekačkou, pro menší plochy to ale není nezbytné.
Zahradní nářadí musí být kvalitní a vyžaduje správnou péči
Při nákupu nářadí na zahradu se soustřeďte především na materiály a pevnost spojů, které zajišťují nejen delší životnost, ale také efektivnější práci. Důležitým kritériem je rovněž ergonomie, jež umožňuje komfortnější používání. Toho se týká i hmotnost nářadí, která by neměla být příliš velká. Jistě, železná lopata je ideální pro těžší práce, nicméně bude-li nad vaše síly, moc toho neuděláte.
Zahradní nářadí byste měli pravidelně čistit a nikdy ho nenechávejte delší dobu mokré, což platí především pro kovové nástroje. V tomto ohledu je nutné přemýšlet o vhodném uskladnění. Měli byste mít připravené místo jako např. zahradní domek, kde bude umístěné za horšího počasí a v průběhu zimních měsíců.
Pořiďte si i materiály pro založení funkční zahrady
Pokud chcete mít funkční zahradu, při nákupu nářadí byste se měli poohlédnout také po dalším vybavení. Tak například velmi vhodné jsou tkané a netkané textilie, které mají multifunkční využití. Rostliny chrání před obrůstání plevelem, ale také před škůdci i rozmary počasí. V létě jsou účinnou ochranou proti slunečním paprsků, s příchodem chladnějších měsíců zase proti přízemním mrazíkům.
Na zahradě lze upotřebit také ploty či pletiva, které opět mohou efektivně chránit proti škůdcům. Konkrétně vám kupříkladu můžeme doporučit odolnou plotovinu z PVC. Pokud si zkrátka a dobře dáte při výběru nářadí a materiálů záležet, lze založit funkční zahradu bez větších problémů.