Materiál pro zahradní nábytek: dřevo, umělý ratan, kov nebo plast?
Když kupujete nábytek do interiéru, je třeba zvolit vhodný materiál. Tento faktor hraje ovšem mnohem důležitější roli u produktů, které jsou určeny do venkovního prostředí. Především nábytek na zahradu musí být vyroben z kvalitních materiálů. Jen tak totiž odolá takřka všem rozmarům počasí a vydrží vám několik následujících let. Ačkoli mnoho lidí nakupuje především podle svého estetického cítění, u zahradního nábytku musí jít vizuální stránka ruku v ruce s jakostí. Na co vám ostatně bude krásný stůl či křeslo, když vám nevydrží ani do příští „sezóny“?
- Dřevěný zahradní nábytek. Dřevo je tradiční materiál, jemuž dává řada lidí přednost. Na druhou stranu musí být vysoce kvalitní a ideálně i ošetřené (lakované, voskované apod.). Navíc je náročné na údržbu. Z hlediska kvality obecně vítězí exotické dřeviny jako např. teak, který patří mezi vůbec nejtrvanlivější materiály. Vždyť je také odolný vůči plísním a hnilobě a zároveň odolává častým změnám počasí (suchu, vlhku apod.). Proto může na zahradě vydržet velmi dlouho.
- Zahradní nábytek z umělého ratanu. Tento materiál už dnes v podstatě patří mezi klasiku, neboť je pružný, vysoce odolný, elegantní a nemá žádné speciální nároky na údržbu. Neměl by být ale nekvalitní (pamatujte, že příliš levný nábytek působí podezřele), přičemž byste se měli zaměřit i na materiál konstrukce. Nejčastěji bývá doporučován hliník.
- Kovový nábytek na zahradu. Hliník není vhodný materiál pouze pro konstrukci ratanového nábytku, ale také pro celokovový nábytek. Je lehký, odolný proti teplu, vlhku i nízkým teplotám, nerezaví a navíc disponuje vysokou stabilitou. Nevyžaduje přitom ani žádnou speciální údržbu. Ostatní kovový nábytek na zahradu však může být těžký a vyžaduje pravidelnou péči. Zvýšit jeho odolnost může v každém případě např. pozinkování, neboť tato vrstva slouží jako ochrana proti korozi.
- Zahradní plastový nábytek. Obyčejný nábytek z plastu bývá levný, lehký, téměř bezúdržbový a snadno se s ním manipuluje. Jenže zároveň mu nemusí svědčit nízké teploty, navíc obvykle rychleji stárne a ničí se (snadno se poláme apod.). Musíme ovšem doplnit, že existuje i masivnější zahradní nábytek z plastu, který je odolnější a můžete jej umístit např. k bazénu.
Jak správně pečovat o zahradní nábytek?
Životnost zahradního nábytku se neodvíjí pouze od vhodně zvoleného materiálu, ale hodně záleží také na správné péči. Ta se liší právě podle materiálu. U umělého ratanu a plastového nábytku za zahradu stačí jednou za čas použít teplou vodu a (raději neagresivní) mycí přípravek. Kovový nábytek dokonce stačí umýt pouze vodou, nicméně musí být buď z hliníku, anebo opatřen ochrannou technologií (viz třeba výše zmíněné pozinkování).
Největší péči vyžaduje dřevo. O tento materiál se starejte pravidelně. Minimálně dvakrát do roka jej pořádně vyčistěte a vhodné je i napuštění speciálním olejem na teak, tvrdé dřevo apod. Pak si zahradní nábytek zachová charakteristickou barvu i vlastnosti.
Dřevěné výrobky také umístěte přes zimu do vnitřních prostor, a to do sucha. V chladném období by ve venkovním prostředí neměl zůstávat ani plastový nábytek. Umělý ratan sice může být venku celoročně, ale v zimě byste jej měli přikrýt plachtou. Naopak po celý rok lze pod širou oblohou nechat nábytek z hliníku, u něhož tedy odpadá nutnost prostor pro uskladnění. I tato vlastnost může hrát ostatně roli při výběru materiálu pro zahradní nábytek.