Kdy a kde založit zahradní skalku?
K založení skalky jsou někdy doporučovány letní měsíce, jindy zase jaro či podzim. Na ročním období ale zase tolik nezáleží, ačkoli zima pochopitelně příliš vhodná není. Pamatujte, že založení skalky nebude otázka jednoho dne. Proto by měla předpověď počasí delší dobu slibovat teplo a sucho. Manipulovat s mokrými kameny na promáčené půdě totiž není to pravé ořechové.
Zahradní skalku lze založit prakticky kdekoli. Odborníci přesto obvykle doporučují zvolit východní či jižní stranu zahrady. Při výběru vhodného místa hraje roli i předpokládána velikost skalky, především by však měla být vybudována na alespoň menším kopečku, který však můžete vytvořit uměle. Každopádně nedoporučujeme umístění pod listnatými stromy, neboť především na podzim budete muset neustále uklízet napadané listí.
Před založením skalky se zbavte plevele
Ještě než začnete budovat zahradní skalku, důkladně se zbavte plevele na místě, kde se má rozkládat. Pokud tak neučiníte ještě před započetím prací, nežádoucích rostlin už se zřejmě nezbavíte. Ke kořenům mezi kameny se totiž budete dostávat hodně složitě. Je-li tedy na místě budoucí skalky plevel, jenž koření hluboko, nebojte se sáhnout po herbicidech, které účinně likvidují nežádoucí rostliny.
Soustřeďte se na výběr vhodného kamení
Kamení na skalce by mělo vypadat přirozeně, tzn. nebýt třeba příliš oblé, a využít byste zároveň měli pouze jeden druh horniny. Obecně jsou za nejvhodnější považovány pískovce a ruly, naopak doporučovány nebývají křemeny. Kde ale vhodné kameny sehnat? Můžete se porozhlédnout po okolí (např. v nedalekém lomu), případně si je pořídit v hobbymarketech či specializovaných firmách, což je sice časově méně náročné, ale zato výrazně dražší.
V každém případě kameny zapusťte do země (cca z jedné třetiny), protože pak bude zahradní skalka vypadat přirozeněji a navíc výrazně stabilnější. Kameny by navíc neměly být příliš blízko u sebe. Nechte mezi nimi tedy raději širší mezery, které je navíc vhodné napěchovat humózní zeminou. Rostliny pak budou mít zajištěny vhodný prostor i podmínky pro život.
Jaké skalničky máte možnost vysadit?
Existuje mnoho druhů skalniček, ovšem ne všechny se hodí do těch kterých podmínek. Tak například některým vyhovují spíše slunečná stanoviště (např. rozrazil, mateřídouška či rožec), jiným polostín (prvosenky, kandíky nebo dřípatka horská). Některé rostliny navíc upřednostňují větší sucho (opět mateřídouška, ale také opuncie či čistec) a další naopak vlhko (pryskyřník, prvosenka růžová nebo škornice). Po výsadbě každopádně doporučujeme povrch zasypat jemným štěrkem, jenž pomáhá lépe udržet vlhkost v půdě.
Správná péče o zahradní skalku
O zahradní skalku budete samozřejmě muset náležitě pečovat. Pokud víte, že na zahradu nemáte např. díky velkému pracovnímu vytížení příliš času, zvolte už na začátku menší velikost. Rostliny na skalce konkrétně vyžadují dostatečnou závlahu, ošetření a samozřejmě budete muset jejich okolí zbavovat plevele. Proto již při samotném zakládání nezapomeňte na kamenné chodníčky, které jsou vhodné především u rozlehlejších skalek. S jejich pomocí se totiž lépe dostanete k jednotlivým částem, jež si navíc budete moci prohlédnout zblízka.
Tip na závěr: součástí skalky může být i zahradní jezírko, což vytvoří opravdu krásný dojem. V tomto případě je ale založení už poněkud složitější. Na internetu ovšem naleznete spoustu prospěšných informací. Můžete si ostatně přečíst náš článek o tom, jak založit zahradní jezírko, ale užitečné rady najdete i v knihách.