Zahradní domek jako víceúčelová stavba
Zahradní domek lze využít k různým účelům. Svým majitelům dovoluje relaxaci po náročné práci na zahradě, a to i za deštivého počasí. Navíc jde o vhodné místo pro uskladnění nářadí, techniky, dřeva apod. Jedná se tedy skutečně o praktickou víceúčelovou stavbu. Ještě než se do ní ale pustíte, měli byste vědět, co všechno je a není potřeba.
Stavba zahradního domku z hlediska zákonů
1. ledna 2018 vstoupila v platnost novela stavebního zákona č. 183/2006 Sb., která se týká i stavby zahradního domku. Pojďme si tedy zrekapitulovat, jak to vše vlastně aktuálně je. Předně musíme zdůraznit, že o nutnosti stavebního povolení rozhoduje velikost stavby – není totiž potřeba, bude-li mít zahradní domek výšku do 5 m a zastavěnou plochu maximálně 25 m2. Stavba musí mít zároveň pouze jedno nadzemní podlaží a podsklepená může být nejvíce do hloubky 3 m.
Jiná věc by ovšem byla, pokud má zahradní domek sloužit pro podnikatelskou činnost, případně se plocha pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu stavbou sníží na méně než 50 % z celkové plochy pozemku.V takovém případě sice stále není stavební povolení potřeba, ale bude nutné zařízení územního souhlasu.
Co je třeba předložit pro získání územního souhlasu?
Předně „Oznámení o záměru k vydání územního souhlasu“, jenž je přílohou č. 9 k vyhlášce č. 503/2006 Sb. K tomuto oznámení budete muset dále přiložit:
- Výpis o vlastnictví z katastru nemovitostí
- Katastrální situaci s označenou parcelou
- Zakreslení a okótování zahradního domku na hranici pozemku a budov
- Podpisy sousedů
- Grafické přílohy stavby
Někdy jsou příslušným stavebním úřadem požadovány i další podklady. Pokud tedy nechcete administrativou strávit příliš mnoho času a kmitat mezi úřadem a domovem, ověřte si raději telefonicky či e-mailem, co všechno po vás bude daná instituce požadovat.
Jak si zařídit stavební povolení?
Pokud nebude zahradní domek splňovat výše zmíněné požadavky na maximální rozměry, stavebnímu povolení se nevyhnete. Formulář k jeho zařízení je přílohou č. 2 k vyhlášce č. 526/2006 Sb. U větších staveb je navíc nutné vypracovat projektovou dokumentaci, a to v takovém rozsahu, jaký udává vyhláška, přičemž záleží i na jejím umístění. To už bývá práce pro odborníka. V každém případě rozsah projektové dokumentace pro stavební povolení naleznete v příloze č. 1 vyhlášce č. 499/2006 Sb.
Na co se zaměřit při stavbě zahradního domku?
Pokud už máte vyřešeny všechny úřední náležitosti, můžete se pustit do samotné stavby. Máme pro vás několik tipů pro začátek. Předně se musíte zaměřit na kvalitní základy, jinak by se také stavba mohla po několika letech poroučet k zemi. Zamyslet se je rovněž nutné nad jejími propozicemi. To vše ale bude k nakonec k ničemu, nebude-li dobře postavena. Jistě, šikovní kutilové zřejmě zvládnou zahradní domek postavit i sami, ale není od věci oslovit nějakou firmu. Pak sice bude stavba finančně náročnější, na druhou stranu budete mít jistotu, že je vše v pořádku. A pokud ne, máte nárok uplatnit reklamaci.
Tip na závěr: legislativa se může v průběhu let měnit, což ostatně dokazuje výše zmíněná novela stavebního zákona. Pokud tedy chcete mít jistotu, že bude stavba splňovat všechny zákonem dané požadavky, vyhledejte si příslušné zákony, případně se obraťte na povolané úředníky. Pouze tak s jistotou předejdete všem komplikacím.