Ovoce a zelenina ze supermarketu
Velké množství lidí v západním světě konzumuje ovoce a zeleninu převážně ze supermarketů. Proč by také ne? Budovy těchto obchodních řetězců dnes stojí takřka na každém rohu, nabídku mají pestrou a ceny příznivé. Jenže časová nenáročnost a finanční stránka by vždy neměly být naší primární motivací, zvláště, jedná-li se o potraviny, a tím pádem i o naše zdraví.
Ovoce a zelenina, kterou prodávají supermarkety, jsou obvykle produktem velkovýroby, která spoléhá na látky pro podporu růstu, nadměrné hnojení a chemickou ochranu (pesticidy apod.). Díky tomu často obsahují škodliviny, mezi něž patří např. dusičnany. Navíc u těchto potravin existuje problém s dozráváním, což se rovněž negativně podepisuje na jejich výživové hodnotě (viz níže).
Pokud se navíc zakousnete do ovoce a zeleniny ze supermarketu, možná zjistíte, že chuť není právě nejlepší. Lidé, kteří jsou zvyklí konzumovat jídlo jen z velkých obchodních řetězců, si to už možná ani neuvědomují, ale domácí potraviny chutnají většinou lépe. To samé se dá navíc napsat i o vůni. Sami si ostatně zkuste přičichnout k podomácku vypěstovanému rajčeti a pak k tomu ze supermarketu.
Zmínit přitom musíme ještě jeden problém, týkající se ovoce a zeleniny z velkých obchodních řetězců. Často se jedná o plodiny z různých částí světa, takže se do České republiky musí dovážet na dlouhé vzdálenosti. Neefektivní výroba potravin a jejich přeprava na dlouhé vzdálenosti je přitom aktuálně největším ohrožením kvality vzduchu i celkové čistoty životního prostředí.
Výhody a nevýhody pěstování ovoce a zeleniny
Pokud si pěstujete vlastní ovoce a zeleninu, máte plnou kontrolu nad jejich růstem. Nemůže se proto stát, že vám budou chybět informace o tom, čím byly hnojeny, ošetřovány apod. Navíc je lze konzumovat čerstvé, ani zdaleka nejsou takovou zátěží pro životní prostředí a obvykle představují daleko větší požitek. Chuť a vůně jsou totiž ve většině případů mnohem intenzivnější.
Pokud si pěstujete potraviny sami, máte je také vždy ihned po ruce. Vraťme se ale ještě jednou k jejich čerstvosti. Mnoho lidí si stále neuvědomuje, že ovoce a zelenina pro supermarkety se sklízejí nedozrálé. Následně se uchovávají a z různých částí světa dopravují v chladících boxech, načež se často nechávají dozrávat uměle. To vše má přitom negativní vliv na množství obsažených živin!
Pěstování vlastního ovoce a zeleniny má i další nezanedbatelné pozitivum. Je jím samozřejmě častější pobyt na čerstvém vzduchu a posílení fyzické kondice. Pro mnoho lidé, kteří se věnují zahradničení, je navíc pěstování vlastních rostlin jistou formou relaxace. Kromě fyzického zdraví se jedná o práci na vlastní psychické pohodě. Má tedy pěstování ovoce a zeleniny vůbec nějaká negativa?
Předně se jedná o větší množství práce a časovou náročnost, ačkoli jak jsme naznačili výše, ani to nemusí být na škodu – zvláště pro lidi, kteří mají sedavé či stresující zaměstnání. Určitou nevýhodou může být finanční náročnost. Potraviny v supermarketech bývají levné a zahradní nástroje, semena, sazenice, hnojiva a další produkty něco stojí. Pravděpodobně tedy neušetříte.
Pěstovat, nebo nakupovat ovoce a zeleninu?
Předně platí, že byste měli dělat především činnosti, které vás baví. Budete-li se do zahradničení za každou cenu nutit,ať už z jakéhokoli důvodu, půjde o stresující aktivitu. Tou ale může být i návštěva supermarketu a navíc lze zasadit ovoce a zeleninu, které nejsou příliš náročné na pěstování. Nejméně práce vám konkrétně dají ovocné keře (rybíz, maliny, angrešt či borůvky), ale i některé druhy zeleniny (např. česnek nebo rukola).
Pokud se vám pěstovat ovoce či zeleninu vůbec nechce (nebo nemáte možnost), supermarkety nejsou ani tak nejvhodnější alternativou. Raději navštivte místní pěstitele, farmářské trhy nebo obchody se zdravou výživou. Jistě, bude to dražší, ale více si pochutnáte a potraviny z těchto zdrojů bývají kvalitnější. Pouze v zimě a při shánění některých exotických druhů se asi bez návštěvy supermarketu neobejdete. Nejde ale o to, abyste se jim začali vyhýbat úplně…